Płaski brzuch – musisz spróbować tego ćwiczenia!

Płaski brzuch to cel wszystkich trenujących

Płaski brzuch
Płaski brzuch

Niezależnie od tego czy Twoim celem jest budowa tkanki mięśniowej czy redukcja tkanki tłuszczowej na pewno chcesz mieć płaski brzuch. Musisz jednak wiedzieć, że mięśnie brzucha podobnie jak wszystkie inne mięśnie potrzebują odpowiedniego treningu.Najczęstsze błędy w ćwiczeniach na płaski brzuch

Najczęściej popełnianymi błędami jest ciągłe wykonywanie tych samych ćwiczeń. Podobnie jak w przypadku pozostałych grup mięśniowych mięśnie brzucha potrzebują zmian. Nie możesz cały czas wykonywać tych samych ćwiczeń ponieważ Twój organizm się do nich zaadoptuje i przestanie na nie reagować. Dlatego też powinieneś zmieniać zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha co najmniej co 6-8 tygodni.

Nie tylko setki powtórzeń

Dodatkowo powinieneś zwrócić uwagę na to, że mięśnie brzucha tak samo jak inne grupy mięśniowe potrzebują treningu pod różnym kątem. Nie wystarczy robić setek spięć tułowia… Trzeba wprowadzić do planu ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem albo takim poziomem trudności aby móc wykonać ich maksymalnie 6-15 powtórzeń. Jeśli chcemy aby mięśnie brzucha były widoczne musimy również dodać do planu ćwiczenia, których trudność a co za tym idzie zakres powtórzeń będzie odpowiedni do ich hipertrofii czyli rozbudowy.

Oczywiście przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej potoczne zwana „krata” lub „sześciopak” będą wdzie widoczny… ale bez wyraźnej selektywności. Mięsień prosty brzucha odpowiadający za tę właśnie popularną „kratę” musi być na tyle rozbudowany, żeby odznaczał się na powierzchni brzucha.

Płaski brzuch to nie tylko popularna „krata”

Na pewno widziałeś kiedyś osoby ze sporym brzuszkiem i zarysowanym sześciopakiem. Jest to wynik osłabienia pozostałych mięśni brzucha, a przede wszystkim mięśnia poprzecznego brzucha, który odpowiada za „optyczne odchudzenie”.  Ma on za zadanie trzymanie narządów na swoje miejscu i wizualne spłaszczenie brzucha. Dodatkowo jest ważnym mięśniem stabilizującym kręgosłup, który odciąża nasz kręgosłup a co za tym idzie chroni nas przed bólem pleców.

Potrzebujesz wsparcia w ułożeniu planu treningowego – sprawdź moją ofertę. Masz pytania – napisz (Facebook)